Kontaktujte nás:

tel.: 0904 153 606
e-mail: stromis@vlachovo.eu

Adresa:

Občianske združenie Stromíš
Letná 71
049 24 Vlachovo


Darujte nám svoje 2% z dane

Aj vy môžete darovať svoje 2% z dane Folklórnemu súboru Stromíš... viac

Kurz paličkovanej čipky

Občianske združenie Stromíš Vlachovo v rámci svojej činnosti, v týchto zimných mesiacoch realizuje kurz paličkovanej čipky, ktorého cieľom je zachovanie tohto veľmi starého spôsobu ručnej práce.

Paličkovaná čipka sa objavovala ako ozdoba na ľudových krojoch a rôznych úžitkových predmetoch aj u nás na Gemeri , ale zánikom ľudového odevu postupne zanikala. V posledných rokoch na Slovensku je badať oživovanie paličkovanej čipky a je dobré , že sa vracia aj do súčasnej modernej a technickej spoločnosti.

Budúce čipkárky z Vlachova začali s prvou lekciou 17.10.2009 v priestoroch Klubu dôchodcov, stretávajú sa vždy v piatok a s kurzom skončia pred Vianocami.
Na kurz sa pôvodne prihlásilo 8 žien : Mária Stachurová, Mgr. Zuzana Kováčová, Zuzana Klementová, Ing. Dana Moldová, Iveta Bendiková, Ing. Viera Kováčová, Ing. Zuzana Elexová , Slavomíra Rolíková, ale dve z nich zo zdravotných dôvodov museli kurz predčasne ukončiť.
Čipkárky vedie fundovaná inštruktorka z klubu čipkárok pri Gemerskom osvetovom stredisku v Rožňave pani Jarmila Kálmánová.

Z reakcií budúcich čipkárok cítiť radosť a veľký záujem naučiť sa čo najviac z tohto krásneho remesla a ich snaženie je už vidieť v malých dielkach, ktoré vytvorili. V prípade, že sa rozhodnú pokračovať v kurze paličkovanej čipky pre pokročilých, získajú „ certifikát „ ktorým budú mať možnosť stať sa lektorkami pre ďalšie záujemkyne.

Zuzana Klementová


MOTTO:

Slováci boli odjakživa ťažko skúšaní, ale hudba, folklór a odkazy našich predkov zdvíhali našich ľudí zo zeme bez rozdielu, či to bol Rusín, Slovák, Róm.

Dôležité je uvedomiť si, že každý človek si je rovný. Pretože všetci sme tu na tejto Zemi len na krátkej návšteve.“

© 2010 - 2013 Občianske združenie Stromíš
Všetky práva vyhradené

Vytvorilo: inMAD Design