Kontaktujte nás:

tel.: 0904 153 606
e-mail: stromis@vlachovo.eu

Adresa:

Občianske združenie Stromíš
Letná 71
049 24 Vlachovo


Darujte nám svoje 2% z dane

Aj vy môžete darovať svoje 2% z dane Folklórnemu súboru Stromíš... viac

Rusadlie

Stavanie májov vo Vlachove sa zachovalo pod názvom Rusadlie. Tento sviatok patrí k veľmi významným sviatkom kresťanstva a má u nás dlhú tradíciu. Slávi sa na 50. deň po Veľkej noci na oslavu zoslania Ducha Svätého. Tak ako kedysi sa chlapci už v sobotu ráno schádzajú s pílkami a sekerami, aby išli narúbať máje. Väčšinou sú to brezy,ktoré sa potom zdobia stužkami. Dievka, ktorá už má frajera, dostane červený smrek. V minulosti však niektoré dievky ostali aj bez májov, hlavne tie chudobnejšie. Ich rodičia potom chodili kradnúť máje susedom, aby neostali v hanbe.

Dnes chodia chlapci v krojoch po dedine a stavajú máje slobodným dievčatám. Najprv postavia veľký zdobený máj na ústrednom priestranstve obce a brezy na most do kostola. Pekne spievajúc s doprovodom harmoniky a huslí dievčatám postavia máje. Ony im za to pripravia malé občerstvenie.

Všetkým mládencom z FS Stromíš, ale aj ostatným, ďakujeme za záujem o zachovávanie týchto tradícií.

Mgr. Martina Gálová


MOTTO:

Slováci boli odjakživa ťažko skúšaní, ale hudba, folklór a odkazy našich predkov zdvíhali našich ľudí zo zeme bez rozdielu, či to bol Rusín, Slovák, Róm.

Dôležité je uvedomiť si, že každý človek si je rovný. Pretože všetci sme tu na tejto Zemi len na krátkej návšteve.“

© 2010 - 2013 Občianske združenie Stromíš
Všetky práva vyhradené

Vytvorilo: inMAD Design