Kontaktujte nás:

tel.: 0904 153 606
e-mail: stromis@vlachovo.eu

Adresa:

Občianske združenie Stromíš
Letná 71
049 24 Vlachovo


Darujte nám svoje 2% z dane

Aj vy môžete darovať svoje 2% z dane Folklórnemu súboru Stromíš... viac

Vystúpenie FS Stromíš na Detve

V dňoch 8.- 10. júla 2011 sa konali 46. folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve. Vďaka víťazstvu v súťaži „ Dedina roka 2005“ sme mali možnosť sa po štrnástich rokoch opäť týchto slávností zúčastniť.

Obec Vlachovo reprezentovalo v rámci svojich finančných možností OZ Stromíš v zložení: ženská spevácka skupina pod vedením Mgr. Juraja Kováča, tanečná zložka pod vedením Jána Stachuru a ľudová hudba pod vedením Ing. Mariana Galla. Predstavili sme sa v sobotňajšom bloku víťazných obcí pod názvom „Naše dediny“ na veľkom javisku s tancom „Vo Vlachove na zábave“. Neskôr sme na malom javisku zatancovali „Gemerské cifrovačky“.

Ženská spevácka skupina sa predstavila v sobotu, ale aj v nedeľňajšom galaprograme nazvanom „Uhádni a nájdi“. Zaspievali tradičné vlachovské piesne. Počas trvania festivalu bol sprístupnený dvor víťazných obcí súťaže Dedina roka: Hrušov, Vlachovo, Liptovská Teplička a Dobrá Niva. Všetky obce sa snažili ukázať v čo najlepšom svetle.

Vlachovo bolo reprezentované krojovanými bábikami pani Márie Stachurovej, výšivkami, paličkovanými obrázkami, hačkovanými dečkami. Pán Emil Klement predvádzal vyrezávané predmety do domácnosti. Návštevníkom festivalu veľmi chutili naše tradičné kysnuté koláče: bryndzovníky a tzv. „bäräce a roščky“. Hostia si pochutili aj na žinčici a ovčom syre, ktorý zabezpečila obec Vlachovo.

O dobrú náladu sa nepretržite starala ľudová hudba FS Stromíš. Pri jej tónoch sme si zaspievali a zatancovali a nie raz sa k nám pridali aj návštevníci festivalu. Svojou návštevou poctil dedinský dvor aj prezident Slovenskej republiky pán Ivan Gašparovič. Spolu s nami si zaspieval a ponúkol sa bryndzovníkom.

V mene členov OZ Stromíš by sme touto cestou chceli poďakovať všetkým, ktorí nám boli nápomocní na tomto výnimočnom podujatí: Márii Stachurovej, Emilovi Klementovi, Lenke Greškovej za celodenné pôsobenie v gazdovskom dvore.

Muzikantom Ing. Ondrejovi Hlaváčovi, Dianke Bednárovej a Lenke Sihelskej ďakujeme za hudobnú podporu. Vlachovským ženám patrí vďaka za upečenie výborných koláčov.

Počas festivalu sa nám často stalo, že nás zastavovali ľudia s otázkou odkiaľ sme, chválili nás, že máme krásne kroje, pekne spievame a tancujeme. To dokazuje, že gemerský folkór sa na Detve nestratil a to nás veľmi teší. Škoda však, že sa v obci nenašlo viac finančných prostriedkov na zviditeľnenie sa na takomto významnom podujatí.

Mgr. Martina Gálová
Mgr. Slavka Gallová


MOTTO:

Slováci boli odjakživa ťažko skúšaní, ale hudba, folklór a odkazy našich predkov zdvíhali našich ľudí zo zeme bez rozdielu, či to bol Rusín, Slovák, Róm.

Dôležité je uvedomiť si, že každý človek si je rovný. Pretože všetci sme tu na tejto Zemi len na krátkej návšteve.“

© 2010 - 2013 Občianske združenie Stromíš
Všetky práva vyhradené

Vytvorilo: inMAD Design